Wiele dobrych emocji, radości i dobra towarzyszyło wizycie (najprawdziwszego!) Świętego Mikołaja w naszej szkole. Zaprosił go Samorząd Uczniowski, który przygotował wspaniałą oprawę. Uczniowie przypomnieli historię miłosiernego biskupa Miry, nasze rodzinne zwyczaje, a wolontariusze zebrali przy tym sporo słodyczy, dla rówieśników z Domu Dziecka. Było wesoło, dokazywała diablica, a czuwał anioł! Wszyscy młodsi i starsi, uczniowie i nauczyciele, z wypiekami na twarzy odbierali upominki od dostojnego gościa. Czekać na niego będziemy kolejny rok!

Galeria1    Galeria2

W ostatnią środę, 27 listopada br.,  w naszej szkole mogliśmy uczestniczyć w VI Konferencji dla rodziców i nauczycieli „Bezpieczeństwo  i wychowanie – rodzina i szkoła”. Proponowane tematy dotyczyły kwestii profilaktyki uzależnień, wsparcia pedagogicznego i problemów emocjonalnych naszych dzieci. Grono 80 rodziców i nauczycieli w trzech grupach miało możliwość wysłuchać prelekcji z elementami warsztatu, które poprowadziły zaproszone specjalistki. Temat: „Jak mądrze pomagać dziecku w nauce?” zaprezentowała pani Agnieszka Załęska – pedagog z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Gorlicach. Problematykę „Pracy z dzieckiem wykazującym problemy emocjonalne” omówiła pani Zofia Przybyłowicz, doświadczona psycholożka z PPP w Gorlicach. „Zagrożenia społeczne i prawne – profilaktyka dzieci i młodzieży” to tematyka, którą zainteresowanym przedstawiła pani Karolina Gurba - aspirant sztabowy z Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach.

Jesteśmy bardzo dumni... Podczas uroczystej powiatowej Gali Wolontariatu, która odbyła się 5 grudnia br., nasza szkoła otrzymała wyróżnienie Anioły Wolontariatu 2019 za rozwijanie aktywności społecznej uczniów przy współpracy z instytucjami. To wielki zaszczyt i zarazem radość, że Lokalne Centrum Wolontariatu doceniło 10 lat działalności naszych wolontariuszy: uczniów, nauczycieli i rodziców. Doceniono pomysłowość opiekunek SKW - pani Magdaleny Poręba i pani Eweliny Trybus, pracę młodzieży, wielość i różnorodność form społecznej aktywności, trwałą współpracę z instytucjami pomocowymi.

Początek listopada to dni zadumy, spotkania przy grobach bliskich, czas odwiedzin miejsc pamięci narodowej. W tych dniach uczniowie naszej szkoły, w ramach zajęć wychowawczych porządkowali cmentarz wojenny 1915 r., groby osób zasłużonych dla Polski, żołnierzy, partyzantów, sybiraków, nauczycieli i księży. W szkole mieli możliwość poznania bliżej biografii m.in płk. S. Łańcuckiego, mjra J. Tomczyńskiego i J. Lewińskiego. Jak co roku szkoła pamiętała o tych osobach zasłużonych, którzy już odeszli.

W ubiegłym roku szkolnym nasze uczennice z tegorocznych klas VIII: Julia Cetnarowska, Magdalena Cetnarowska oraz Joanna Szura wzięły udział w Ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Do broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej”. W ramach tego przedsięwzięcia uczestniczyły w wykładzie poświęconym tej tematyce prowadzonego przez pracowników IPN i Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. Następnie uczennice wzięły udział w konkursie „Do broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej” na etapie wojewódzkim. Julia i Magdalena przygotowały prezentację multimedialną o losach szymbarskiego ziemianina Czesława Groblewskiego natomiast Joanna napisała pracę o losach i postawie szymbarskiej właścicielki ziemskiej Stanisławie Groblewskiej. Za udział w konkursie na etapie wojewódzkim uczennice otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz książki. Gratulujemy udziału w konkursie i zachęcamy do dalszych zmagań w konkursach o tematyce historycznej.

We wtorkowe popołudnie 26 listopada 2019 r. nasze uczennice z klas VI: Marta Wędrychowicz i Roksana Koszyk reprezentowały naszą szkołę w XXV edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej „Znam Moje Miasto, znam Ziemię Gorlicką”. Konkurs miał formę quizu a dziewczynki musiały zmagać się z pytaniami z różnych dziedzin m.in.: historii, geografii, kultury a nawet sportu w powiecie gorlickim od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości 1918 do 2018 roku. Ostatecznie Marta zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych a Roksana tuż za podium. Gratulujemy wygranej i uczestnictwa w konkursie obu uczennicom, jednocześnie życząc dalszych sukcesów.