„Marzanna, zimowa panna,
w słomianej sukience rozpostarła ręce.
W lęku drżąca cała, topić się nie chciała.
z rozwichrzonym włosem, ognie ją poniosą.
Niechaj śnieg i mrozy wiośnie się ukorzą
i porą radosną zawitaj nam wiosno!”

  21 marca br. ponad setka słomianych i barwnych zimowych panien spłonęła na pożegnanie zimy pod szymbarskim kasztelem.

 Najpiękniejsze kukły zostały wyróżnione przez Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w konkursie „Małopolska Marzanna”. Wiosnę pięknym śpiewem, tańcem i recytacją obudzili uczniowie klasy II naszej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Szymbarku. Ich występ ilustrowała ciekawa prezentacja multimedialna inspirująca do wspólnej zabawy i pełna informacji o najpiękniejszej porze roku. Całość edukacyjnych i artystycznych działań uczniów przygotowała ich wychowawczyni pani Iwona Tapek realizująca scenariusz przygotowany w ramach realizacji projektu „Aktywna Tablica”.