Okazja to była szczególna, dlatego bardzo uroczyście obchodziliśmy w szkole setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W związku z tą niezwykłą rocznicą przeżyliśmy cztery wspaniałe dni. Wszystkie wydarzenia zorganizowane przez szkołę osnute były wokół Niepodległej.

  W czwartek (8 listopada) rodzice i nauczyciele spotkali się podczas konferencji „Niepodległość – Autorytet – Wychowanie”. Wysłuchaliśmy wystąpień ks. dra Pawła Górskiego dotyczącego autorytetu wychowawczego św. Jana Pawła II oraz Tomasza Gubały Prezesa Fundacji „Archezja” na temat budowania autorytetu wychowawcy i rodzica. Uzupełnieniem była prezentacja dyrektora szkoły Marka Dziedziaka dotycząca poszukiwania wzorców osobowych wśród szymbarskich bohaterów wolności. Padło wiele inspirujących wychowawczo słów.

  Piątek (9 listopada) w szkole miał biało-czerwone barwy. W ramach całodniowych zajęć wychowawczych, odśpiewaliśmy naszego Mazurka Dąbrowskiego, uczestniczyliśmy w pięknej uroczystości przygotowanej przez uczniów klas szóstych, którzy w niezwykle teatralny sposób przypomnieli nam najważniejsze wydarzenia historyczne związane z odbudową Polski w latach 1918 -1921. Taneczne prezentacje pełne symboliki dopełniły radosnego i podniosłego programu artystycznego, którego autorkami były wychowawczynie klas VI: Magdalena Poręba i Beata Kluk. Uśmiech towarzyszył 300-osobowemu biało-czerwonemu Marszowi Radości i Pamięci, w którym przeszliśmy przez centrum wsi, aby na cmentarzu wojennym wysłuchać Apelu Pamięci i wspólnie oddać hołd przodkom. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego i harcerzy zapalili znicze i złożyli symboliczne kwiaty na grobach zasłużonych Szymbarczan.

  Sobotnie popołudnie (10 listopada) spędziliśmy w muzealnych pomieszczeniach szymbarskiego Kasztelu, gdzie wspólnie z kilkudziesięcioma gośćmi, otworzyliśmy wystawę historyczną „Szymbarscy bohaterowie wolności 1914 – 1945” poświęconą osobom, które złożyły ofiarę życia, walki i pracy dla odbudowy, rozwoju i obrony naszej Niepodległej.  Finał naszych szkolnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości stanowiła niedzielna uroczystość zorganizowana przy współpracy z parafią, na którą zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców naszej pięknej wsi.

  Dokładnie 11 listopada o godzinie 11 w szymbarskim kościele odbył się koncert „Ziemio ojczysta, ziemio jasna …” w wykonaniu uczniów i absolwentów naszej szkoły podstawowej i gimnazjum. Kilkudziesięciu wykonawców: zespołu wokalnego „Kantylena”, solistów oraz młodych muzyków zaprezentowało wiersze i piosenki dedykowane naszej Ojczyźnie przygotowane muzycznie przez pana Grzegorza Fiegę oraz literacko przez panie: Marię Wójcik i Annę Hajduk-Zielińską. W opinii licznie zgromadzonych mieszkańców naszej miejscowości nietuzinkowe wykonania stworzyły niezwykłą, rocznicową atmosferę. Zwieńczeniem uroczystego spotkania była Msza święta koncelebrowana przez wszystkich szymbarskich kapłanów. W pięknej homilii ks. Paweł Górski zdefiniował słowa OJCZYZNA i PATRIOTYZM, wiążąc je z wiarą i rodziną. Nasze wspólne świętowanie okazało się pełne wzruszeń, refleksji  i radości. Przyniosło nie tylko spojrzenie w przeszłość, dumę z dnia dzisiejszego naszej Ojczyzny, ale także stanowiło ważną inspirację do działań wychowawczych rodziców i nauczycieli.