1. Scenariusz zajęć edukacyjno – artystycznych

"Powitanie wiosny"

Cele zajęć:

- kultywowanie tradycji i zwyczajów związanych z pożegnaniem zimy i powitaniem   wiosny

- zapoznanie ze zmianami w krajobrazie i pierwszymi oznakami zbliżającej się     wiosny

- uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody

- poznanie najbardzie znaych motyli Polski i ich nazw

- prezentacja artytyczna uczniów w tańcu, piosence i recytacji wierszy

- integracja uczestnników zajęć poprzez elementy zabaw ruchowych i wspólnego śpiewu

- wykorzystanie multimeialnych środków dydaktycznych

 

Środki dydaktyczne:

Prezentacja multimedialna ( kolorowe slajdy, teksty piosenek i zabaw ruchowych),

filmy ("Dzień dobry wiosno", "Lot motyla", "Wybrane motyle Polski"), muzyka do układów tanecznych, rekwizyty, stroje ( Wiosna, Zima, Motyle, Świerszcze)

 

Przebieg zajęć:

 

Prowadzący:                                                   PREZENTACJA - slajd 1  "21 marca"

Witam Państwa uniżenie

i zapraszam teraz na nasze przedstawienie.

Tańcem i piosenką wiosnę powitamy,

 a zimę - jak obyczaj każe ogniem pożegnamy.

 

Wszyscy:

Dobre humory wszyscy dziś mamy, więc przed zabawą się powitamy:

Prowadzący:

- niech pomachają do mnie wszyscy, którzy lubią się uśmiechać,
- niech zaklaszczą ci, którzy lubią śpiewać,
- niech podskoczą do góry wszyscy, którzy lubią się bawić,

- niech obrócą się wokoło ci, którzy lubią tańczyć,

- niech zagrają ci, którzy mają instrumenty,

- niech zatupią wszyscy, którzy czekają na przyjście wiosny,

 

A teraz zaśpiewajcie razem z nami:

♫  Na powitanie wszyscy razem
     
witamy Was, witamy Was, witamy Was  (3x)

Dziecko1:                                                   PREENTACJA - slajd 2 "Zima - wiosna"

Kończy się zimna pora, śnieg topnieje,            

wietrzyk cieplej dmucha i słonko się śmieje.

I choć wiosna już nadchodzi, zima odejść nie chce,
nocą jeszcze mrozy, śniegiem prószy jeszcze.

 

Dziecko 2:

Rano deszcz ze śniegiem, w południe pogoda.

I tak między nimi panuje  kłótnia i  niezgoda.
Sam chwilami  nie wiem zima to, czy wiosna?

Ale wiem na pewno: jedna musi odejść , a druga pozostać.

 

  • „Taniec zimy i wiosny”                                           FILM 1  Enya – „Silver inches”

 

Zima:

Co się ze mną dzieje?

Tak mi gorąco

Oj! Tracę zimno

Moja sukienka taka ciężka

Zgubiłam koronę!

Gdzie moja lodowa różdżka?

To koniec, koniec!

 

Wszyscy:

Marzanno, Marzanno 
Ty zimowa panno 
Zrób miejsce wiośnie, 
Uciekaj gdzie pieprz rośnie 
Marzanno, Marzanno 
Ty zimowa panno 
Pięknie cię żegnamy 
Bo wiosnę witamy.

 

Prowadzący:                                            PREZENTACJA -  slajd 3  "Pani Wiosna"

Powitajmy wiosnę wspólnym śpiewem:

♫   Witaj Wiosno, witaj Wiosno jak się masz, jak się masz?          (mel.- Panie Janie)

      Baw się razem z nami, baw się razem z nami,

      bo już czas, bo już czas.

 

Wiosna:                                                                                

Dzień dobry dzieci. Jestem Wiosna.
Słońce we włosach wam przyniosłam.
Gdy zima kończy swe panowanie,
ja obejmuję świat we władanie.
Pracy mam mnóstwo.  Bo przecież trzeba
pobudzić ze snu krzewy i drzewa.
Zbudzić zwierzęta – o zdrowie spytać.
Powracające ptaki powitać.
Roślinom w parku i tym z rabatki
uszyć zielone sukienki w kwiatki.
Zagrabić, zasiać, sadzić, podlewać...

i w liściach drzew piosenki śpiewać.

 

   Piosenka: „Powitanie wiosny”               PREZENTACJA - slajd 4  “Kukułka”

Kukułeczko miła, pokukaj prosimy,
co zrobić, by wkr
ótce nie było już zimy?
ref.:  Nowinę przynoszę - wiosna już przybywa,
        pięknie wszystkich wita, do tańca podrywa.
Powracają ptaki, wszystko wkoło śpiewa.
Rosną pierwsze kwiaty i listki na drzewach.
      Zaproście słoneczko, niech jego promyki
     z wami razem tańczą w takt pięknej muzyki.

 

Prowadzący:

Zobaczcie teraz jak przyroda wita wiosnę.

                                                                  FILM 2   E. Grieg „ Dzień dobry wiosno”

 

Dziecko 3:                                                    PREZENTACJA - slajd 5  “Na polanie”

Zobaczyły wiosnę małe jaskółeczki,                        
powiedziały o tym biedronkom znad rzeczki.
Rozbzyczała się radośnie kapela wesoła,
trzmiel przygrywał na puzonie, na fleciku pszczoła.

Dziecko 4:

Polny konik na skrzypeczkach zacinał od ucha,
buczał bąk na kontrabasie, na grzebieniu mucha.
Dołączyły się bociany ze swym klekotaniem,
zarechotał żabi chórek. Cóż za powitanie!

 

    Piosenka: „ Na zielonej polanie”              

Na zielonej polanie dziś wiosenny bal
do tańca grają grube bąki i chrabąszcze dwa.
Dili, dili, dili, dili, i chrabąszcze dwa
Oj dili, dili, dili, dili, dili, dili da.
     Na zielonej polanie dziś wiosenny bal
     do tańca grają chude świerszcze i komary dwa.
      Dili, dili, dili, dili, i komary dwa
      Oj dili, dili, dili, dili, dili, dili da.
Na zielonej polanie dziś wiosenny bal
wesoło tańczą małe pszczółki, a orkiestra gra.
Dili, dili, dili, dili, a orkiestra gra
Oj dili, dili, dili, dili, dili, dili da.

 

Prowadzący:

Na wiosnę pojawia się na polanie zielona, pachnąca trawka, po ktorej lubią też spacerować kaczuszki.

Zabawcie się razem z nami i żółtymi kaczuszkami.              

                                                                     PREZENTACJA - slajd 6  “Kaczuszki”

                                                                            
♫   Ta kaczuszka dzióbek ma, ta kaczuszka skrzydła ma               

      I ogonek też ma kwa kwa kwa kwa / 2x

     Ta kaczuszka żółta jest, mrugać oczkiem lubi też

     I uśmiecha się wciąż kwa kwa kwa kwa / 2x

Ref. Bo wszystkie kaczki lubią wodę, w niej uwielbiają kąpać się

       Kochają pływać i nurkować. wesoło kwakać i trawkę jeść.

Dziecko 5:                                                                                   FILM 3 "Lot motyla"

Ach co to, ach co to za balet?                                                   
Ach kto to tak tańczy wspaniale?                                             
To tańczą motyle znad łąki
a każdy ma skrzydła z koronki.

 

Dziecko 6:

Ach, motylku, jak ty fruwasz!
Skrzydełkami cudnie mrugasz...
Taniec w słońcu twój swawolny,
pokazuje jakiś wolny.

 

Prowadzący:

Wiosna  zbudziła ze snu różne owady.

Motyle to chyba najpiękniejsze z nich.

Popatrzmy razem jak wygląda ich wiosenne przebudzenie.

Wy też patrzcie i poruszajcie się jak one.

 

  • Taniec „Przebudzenie motyli” FILM 3 "Lot motyla"bez dżwięku                     

                                                               MUZYKA 1"Amelie (Soundtrack)" - taniec

Prowadzący:                                                    

Popatrzmy przez chwilę  i przeczytajmy razem jak nazywają się najpiękniejsze motyle Polski .                                                                    

                                                                              FILM 4  "Wybrane motyle Polski"

                                         

 

Prowadzący:                               PREZENTACJA - slajd 7  " Świerszcz na trawie"

Któż nie lubi słuchać  grających w trawie świerszczy?

One też  już są gotowe na powitanie wiosny. 

 

  • Taniec „Taniec świerszczy”                 MUZYKA 2  "Le bastringlo" - taniec                                                  

 

Dziecko 7:

We dnie w trawie nagle pstryk,                                   
pasikonik robi myk.
Biegniesz za nim, a on fik,
skacze w górę, robi trik.
Chciałby latać i być wolny,
lecz to tylko konik polny.

                                                                 PREZENTACJA - slajd  8 "Konik polny"

Prowadzący:

A teraz wszyscy poskaczmy jak koniki polne.

Śpiewajcie i bawcie się razem z nami.

                                                                                  

    Do góry i na dół, w bok w bok, w bok.               

      Do przodu, do tyłu, skok, skok, skok.

     Kręcimy biodrami, raz, dwa, trzy

     i trzęsiemy kolanami, teraz wszystko powtarzamy, Hej!       ( 3x)

Prowadzący:                                                                

Powróciła wiosna, dobry, miły gość!
Słonko mocno świeci złej zimie na złość.
Wesołą piosenkę zaświergotał ptak,
I my do wtóru zagramy tak:

 

Prowadzący:

A  teraz bierzcie instrumenty w ręce  i zagrajcie przy zielonej piosence.


   Piosenka :  „Zielona trawa”                       FILM 5  - Piosenka – Zielona trawa

                                   

Kiedy wiosna przyjdzie do nas roześmiana i zielona
Wtedy z wiosną wszystkie dzieci zaśpiewają tak: 
               Ref.
: Zielona trawa, zielony mech
                       
Zielona żaba rechu-rechu-rech
Rośnie trawa rosną listki rosną z wiosna dzieci wszystkie
Przyfrunęły już bociany i klekocą tak: 

W lesie kwitnie już zawilec obudziły się motyle
A wieczorem nad łąkami słychać żabi śpiew: 

Prowadzący:

A my dziękując za wysłuchanie

Zapraszamy wszystkich na wspólne zimy pożegnanie.

I choć jeszcze zimno i wieje chłodem

Idżmy razem ze śpiewem wesołym pochodem.

 

Korowód z Marzannami nad rzekę i wspólne palenie słomianych kukieł.

 

 

 


 

 

2. Scenariusz lekcji z matematyki dla klasy 6 SP

 

Temat: Potyczki z procentami  – powtórzenie i utrwalenie wiadomości przed sprawdzianem.

 

  1. Cele lekcji:
    a) wiadomości

- Uczeń wie jak zamienić ułamki na procenty i odwrotnie.

- Uczeń wie jak obliczyć procent danej liczby.

 

  1. b) umiejętności

- Uczeń potrafi zamienić ułamek zwykły i dziesiętny na procenty i odwrotnie.

- Uczeń potrafi obliczyć procent danej liczby, rozwiązuje zadania z procentami.

- Uczeń odczytuje i interpretuje dane z diagramów.

- Uczeń współpracuje w parach, znajduje i poprawia własne błędy.

 

Cel wychowawczy:

Uczeń potrafi zgodnie współdziałać w grupie, aby osiągnąć postawiony cel – doprowadzić do właściwego rozwiązania postawionego problemu matematycznego.

 

  1. Formy pracy:

- zbiorowa, grupowa

 

  1. Metody pracy:

- dyskusja, ćwiczenia z zastosowaniem TIK

 

  1. Środki dydaktyczne:

- karty dla ucznia, komputer z ekranem interaktywnym, dostęp do internetu i strony learningApps, ankiety ewaluacyjne dla uczniów i nauczycieli, karteczki z odpowiedziami ( A, B, C, D)

 

  1. Czas trwania zajęć: 45 minut

 

  1. Przebieg zajęć:

 

  1. Faza wprowadzająca:

Podanie uczniom tematu i celu lekcji oraz NaCoBeZu:

 

NaCoBeZu:

  • Zamieniasz ułamki (zwykłe i dziesiętne) na procent (np. 0,48 ; 0,6; ;; , )
  • Zamieniasz procent na ułamek zwykły nieskracalny lub dziesiętny.
  • Opisujesz sytuację za pomocą procentu (np. jaki procent figury został zamalowany, 3 minuty - jaki to procent godziny, 3 dni jaki to procent kwietnia itp.).
  • Odczytujesz dane z diagramów procentowych.
  • Przedstawiasz dane w postaci diagramów procentowych.
  • Obliczasz procent danej liczby (np. 20% z 200, 15% z 950, 18% z 56)
  • Rozwiązujesz zadania tekstowe z zastosowaniem obliczeń procentowych, w tym
    - na obliczanie procentu danej liczby,

 - podwyżki i obniżki cen,

           - ustalanie liczby na podstawie jej procentu (np. 25% pewnej liczby to 50- jaka to liczba?)

 

 

  1. Faza realizacji

Dzielę klasę na grupy trzyosobowe drogą losowania. Uczniowie losują kartki
z numerkami i w ten sposób tworzą grupy. Każda grupa otrzymuje kartki na których zapisywane będą obliczenia. Następnie uczniowie w kolejności ustalonej tzn. pierwsze zaczyna grupa 1 itd. Rozwiązują kolejno zadania. Każda prawidłowa odpowiedź jest punktowana. Zadania będą wyświetlane na ekranie. W zadaniu d9otyczącym wyboru jednej odpowiedzi, uczniowie będą podnosić karteczki z określoną odpowiedzią ( A, B, C, D). Po pokazaniu odpowiedzi przez wszystkie grupy wspólnie na ekranie będzie wyświetlana prawidłowa odpowiedź. Zadania będą różnego typu: łączenie w pary, test jednokrotnego wyboru, krzyżówka. Grupa, która uzyska najwięcej punktów w potyczkach w nagrodę uzyskuje oceny bdb.

 

Zadanie 1 -  dotyczy utrwalenia zamiany ułamków na procenty i odwrotnie. Przedstawiciele grup pojedynczo podchodzą i łączą liczby w pary. Prawidłowe zaznaczenie odpowiedzi powoduje znikanie liczb z ekranu – wtedy grupa uzyskuje
1 punkt (za każde poprawną odpowiedź), natomiast za błędną odpowiedź – 0 punktów.

 

https://learningapps.org/3362025

 

Zadanie 2 – rozwiązywanie testu – jedna prawidłowa odpowiedź

Test zawiera 20 pytań. Każda z grup odpowiada na pytania. Odpowiedzi zapisują na kartkach, po czym po upływie czasu dźwigają kartki do góry. Następnie wspólnie sprawdzamy prawidłowość odpowiedzi. Za każdą prawidłową odpowiedź grupa uzyskuje 1 pkt.

 

https://learningapps.org/1724733

 

Zadanie 3 – Krzyżówka – pionowo: 3, 7, 16, 10, 44

                                            Poziomo: 5, 8, 16, 2, 11, 9

 

https://learningapps.org/3588062

 

Zadanie 4 – obniżki i podwyżki towarów- dopasowywanie

Prawidłowe dopasowanie podświetla się na zielono – grupa uzyskuje 1 pkt, w przeciwnym razie 0 pkt.

 

https://learningapps.org/2782054

 

  1. Faza podsumowująca:

Na koniec uczniowie oraz osoby biorące udział w lekcji otwartej otrzymują ankiety ewaluacyjne.

Podanie pracy domowej. – karta pracy. 

                                                                                 Karty pracy i ankiety

 


 

3. Scenariusz zajęć w klasie III b 

 

Blok tematyczny: Poznajemy kontynenty – Ameryka Północna

Temat: Podróże z Obieżyświatem – Ameryka Północna

Cele operacyjne

Uczeń:

  • Posługuje się globusem
  • Wskazuje kontynenty i wybrane państwa na mapie świata
  • Rozróżnia mapę fizyczną od administracyjnej świata
  • Wymienia nazwy państw Ameryki Północnej
  • Wskazuje na mapie najdłuższe pasmo górskie Ameryki Północnej – Kordyliery
  • Zna najciekawsze elementy krajobrazu Ameryki Północnej: Wielki Kanion, wodospad Niagara, Grenlandia – największa wyspa świata
  • Wymienia i rozpoznaje najciekawsze rośliny i zwierzęta Ameryki Północnej: bizon amerykański, koliberek hawański, kojot, grizzly
  • Rozróżnia i nazywa gatunki niedźwiedzi żyjące na świecie
  • Rozpoznaje i nazywa symbol wolności znajdujący się w Nowym Jorku
  • Zna tradycyjne potrawy pochodzące z innych krajów / meksykańska tortilla /
  • Wie, co to są przymiotniki i rozpoznaje je w podanych wyrażeniach
  • Pracuje samodzielnie z komputerem w wybranym edytorze grafiki i tekstu
  • Korzysta z wyszukiwarki internetowej
  • Tworzy pliki o nazwach: krajobraz Ameryki Północnej, rośliny i zwierzęta Ameryki Północnej, gatunki niedźwiedzi

 

Środki dydaktyczne

  • Globus, fizyczna i administracyjna mapa świata, atlasy świata, albumowe wydania zawierające zdjęcia i opisy zwierząt i roślin świata
  • Tekst informacyjny pt. „Ameryka Północna”- podręcznik MEN, „Nasze ćwiczenia”
  • Komputer (jedno stanowisko dla jednego ucznia lub dla dwóch uczniów)

Metody(według Okonia)

  • Burza mózgów
  • Ćwiczebna

 

Formy pracy

  • Praca jednolita zbiorowa
  • Praca w parach
  • Praca indywidualna

 

Przebieg zajęć:

  • Zapoznanie uczniów z tematem zajęć /nacobezu/
  • Praca z mapą świata – określanie położenia geograficznego, wskazywanie kontynentu i oceanów okalających Amerykę Północną, pisownia nazw geograficznych. Odszukiwanie na mapie i odczytywanie z mapy nazw państw Ameryki Północnej i ich stolic
  • Przeczytanie tekstu informacyjnego pt. „Ameryka Północna”- swobodne wypowiedzi uczniów na jego temat / podręcznik MEN – str.48 i 49 /
  • Szukanie w atlasach i albumowych wydaniach ciekawych roślin i zwierząt Ameryki Północnej
  • Oglądanie roślin, które są używane w kuchni meksykańskiej, czytanie przepisu na tortillę – zachęcenie do wykonania jej w domu z rodzicami
  • Swobodna interpretacja ruchowa do muzyki w rytmie latynoamerykańskim / YouTube /
  • Uzupełnienie notatki nt. Ameryki Północnej / zdania z lukami /oraz zaznaczenie przymiotników w podanych wyrażeniach / Nasze Ćwiczenia – część 3, str.39 i 40 /
  • Praca z komputerem - tworzenie plików o nazwach: krajobraz Ameryki Północnej, rośliny i zwierzęta Ameryki Północnej, gatunki niedźwiedzi – zapisywanie plików we własnych folderach
  • Ocena pracy uczniów na zajęciach – zadanie pracy domowej.

 


 

4. Scenariusz lekcji w klasie II gimnazjum z zajęć technicznych 

 

  1. Klasa II Gim.
  2. Przedmiot: ZAJĘCIA TECHNICZNE
  3. Temat jednostki metodycznej: Rysunek techniczny
  4. Temat jednostki lekcyjnej: Izomeria w rysunku technicznym
  5. Metody pracy: Prezentacja multimedialna, pokaz, dyskusja, ćwiczenia rysunkowe
  6. Środki dydaktyczne: Zestaw komputerowy z rzutnikiem, przybory kreślarskie do tablicy, plik z prezentacją multimedialną w POWER POINT
  7. Cele lekcji:

   - Zapoznanie uczniów z rodzajami rzutów aksonometrycznych wg Polskiej Normy
   - wyrobienie umiejętności sporządzania rysunków aksonometrycznych w izomerii,
   - rozbudzenie zainteresowania rysunkiem aksonometrycznym,
   - wyrobienie potrzeby estetyki podczas rysowania,
   - doskonalenie kreślenia z zastosowaniem przyborów kreślarskich.

  1. Forma pracy uczniów: zespołowa, indywidualna
  2. Czas trwania zajęć: 45 minut.
  3. Przebieg zajęć:

a) Nauczyciel sprawdza obecność i podaje temat lekcji.

b) Oznajmia:

   Na dzisiejszej lekcji poznamy sposób rysowania przedmiotów w 3 wymiarach.

c) Zadaje pytanie:

   Czy to jest możliwe na kartce papieru?

   Uczniowie udzielają zgłaszają swoje propozycje.

   Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi uczniów i naprowadza na właściwy tok rozumowania.

d) Informuje uczniów, że za chwilę zostanie przedstawiona prezentacja multimedialna.

Prosi o zadawanie pytań podczas prezentacji oraz o uwagę, aby zrozumieć celowość stosowania rysunku aksonometrycznego oraz sposób wykonania rysunków w Izomerii.

e) Uruchamia prezentację

Podczas prezentacji objaśnia:

   - jak powstała nazwa aksonometria

   - jakie zastosowanie ma ten typ rysunków

   - układ osi w izomerii

   - kolejne etapy powstania rysunku izometrycznego

   - sposób wykorzystania przyborów kreślarskich

f) Pozostawia prezentację na ostatnim slajdzie gdzie jest rysunek do Zadania 1

   Wykonuje zadanie na tablicy zwracając szczególną uwagę na zastosowanie przyborów kreślarskich

g) Oznajmia, że za chwilę uczniowie narysują samodzielnie bryłę w Izomerii

   Uruchamia slajd do tego zadania

   Podczas pracy pomaga uczniom, zwraca uwagę właściwe zastosowanie przyborów i estetykę pracy, ocenia pracę uczniów

 h) Wpisuje oceny do dziennika

                                                           Prezentacja multimedialna


5. Scenariusz do lekcji historii w klasie IV w szkole podstawowej

Opracowała: Beata  Kluk nauczycielka Szkoły podstawowej im. św. Jana Pawła II w Szymbarku

Temat: W rycerskim świecie.         plik scenariusza


6. Scenariusz lekcji historii w klasie III gimnazjum

Opracowała: Beata  Kluk 

Temat: Wielka wojna.       plik scenariusza


7. Scenariusz lekcji w klasie II szkoły podstawowej

Temat dnia: Z wizytą w filharmonii    plik scenariusza


 8. Scenariusz lekcji w klasie I szkoły podstawowej

Temat: Jesteśmy Polakami.   plik scenariusza